A Budafoki Dohnányi Zenekar Magyarország legdinamikusabb és legsokoldalúbb szimfonikus zenekara.
A fenntartó Budafok-Tétény Budapest XXII. Kerület Önkormányzata jóvoltából 1993 óta hivatásos együttesként Hollerung Gábor Liszt-díjas karnagy, Érdemes művész irányításával rövid idő alatt előkelő helyet vívtunk ki magunknak a magyar zenei életben, s az elmúlt években az ország egyik vezető együttesévé váltunk.
Olyan hazai és külföldi sztárokkal léphettünk már fel, mint Shlomo Mintz, Elena Bashkirova, Jaakko Ryhänen, Miklósa Erika, Rost Andrea, René Barbera, Pietro Spagnoli, José Carreras, Andrea Bocelli, Rivka Golani, Roberto Paternostro, Jörg Peter Weigle, Michael Stern, Tatjana Vassilieva, Kocsis Zoltán, Jandó Jenő, Ránki Dezső, Bogányi Gergely, Geiger György, Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás és még sokan mások.
2018 januárjától Guido Mancusi lett zenekarunk első vendégkarmestere, rezidens zeneszerzője pedig Gyöngyösi Levente, a XXI. század egyik legkiemelkedőbb fiatal magyar zeneszerzője.
Együttesünknek négy bérletsorozata van: a MÜPÁ-val közös rendezésű ZenePlusz bérlet a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, kettő a Zeneakadémián (Dohnányi és Megérthető zene) és a Budafoki Hangversenyesték a Klauzál Házban.
2012-től kezdve rendezzük meg a MÜPÁ-val közös sorozatunkat, a ZenePlusz-t, mely a szimfonikus zenét színpadi társművészetekkel és a képzőművészettel társítja. Így a hagyományosnak mondható oratorikus és szimfonikus repertoár mellett a zenekar kreatív előadóművészeti műhelyében számos produkció született a magyar táncművészet legkiemelkedőbb képviselőivel közösen (Szegedi Kortárs Balett, Bozsik Yvett Társulat, Feledi Project, Forte Danse, Coincidance, Közép-Európa Táncszínház, stb.).
Minden évadban bemutatunk egy-egy szcenikus produkciót is (Mascagni: Parasztbecsület, Bizet: Carmen, Verdi: Don Carlos, Orff: Carmina Burana, Kodály: Székely fonó, Honegger: Johanna a máglyán, Berlioz: Faust elkárhozása, Offenbach: Orfeusz az Alvilágban, Rossini: A sevillai borbély, Beethoven: Fidelio).
2016-ban elsöprő sikert aratott Bach: János passiójának színpadra alkalmazása, mely a kórus és az énekesek mozgatásával valósult meg.
Mindemellett együttesünk rendszeresen jelen van a legrangosabb zenei és művészeti fesztiválokon (Budapesti Tavaszi Fesztivál, Cafe Budapest Kortársművészeti Fesztivál, Zsidó Kulturális Fesztivál, Miskolci Operafesztivál, Beethoven Budán Fesztivál, BudaFest Fesztivál, Sion-Valais Fesztivál stb.), a Zempléni Fesztiválnak – Magyarország egyik legnagyobb összművészeti fesztiváljának – pedig rezidens zenekara vagyunk.
Zenekarunk a nemzetközi hangversenyéletnek is aktív résztvevője. Európa valamennyi országában felléptünk már, így például a Frankfurti Alte Oper-ben, az amsterdami Concertgebouw-ban, a bécsi Konzerthausban, a brehmai Glockéban, Kórusolimpiák gálakoncertjein 2000, 2004 és 2008 júliusában, az ORF nagyszabású TV-show-jában, az Arturo Benedetti Michelangeli Fesztiválon, valamint a Német Egyesítés Napja alkalmából rendezett ünnepi hangversenyen Bonnban. 2008-ban Honegger: Johanna a máglyán című produkciónkat mutattuk be a zágrábi Lisinski Hall-ban, 2010-ben Berlioz: Faust elkárhozását adtuk elő Ljubljanában és Zágrábban , 2015-ben pedig a New York-i Carnegie Hallban mutatkoztunk be.
Sokoldalúságunkat igazolja széles repertoárunk is, mely a klasszikustól a kortárs és jazz-zenén keresztül a popig és a filmzenéig terjed. A BDZ büszke saját big band formációjára, melynek fellépéseit mindig zajos siker övezi.
2009-ben indítottuk útjára filmzene produkciónkat (FilmHarmonikusok), mely ma a magyar zenei élet legkeresettebb szimfonikus zenekari programja.
2011-ben a Sting Symphonicity turné két állomásán működtünk közre Budapesten és Grazban. 2017-ben José Carrerast, 2017 és 2019-ben Andrea Bocellit kísértük turnéjuk magyarországi állomásán.
2018-ban Quincy Jones budapesti koncertjén működtünk közre, 2019 júniusában pedig a Take 6 partnere voltunk.